Děkujeme
za zájem

Milan Toupal a jeho tým makléřů
Ikona zavřít

Jak vybrat ideálního nájemce? 7 tipů pro pronajímatele.

Kdo je ideální nájemce? Bezproblémový klidný jedinec, pár nebo rodina, kteří pravidelně platí nájem a mají zájem zůstat ve vašem bytě dlouhodobě. To je sen každého majitele bytu. Jak přistupovat k hledání nového nájemníka, aby vše bylo podle vašich představ? Může se to zdát nelogické, ale míč je i na vaší straně. 

Nejdříve si pojďme projít základní pojmy a odpovědnost obou stran - nájemce i pronajímatele.

Nájemce vs. pronajímatel

Nájemce (nebo také nájemník) je člověk, který bydlí ve vaší nemovitosti a za tuto službu platí pravidelnou měsíční částkou.

Nájemce:

Pronajímatel: 

Přizpůsobte ideálnímu nájemníkovi byt

Protože i tady platí, že jaký byt máte nebo jak ho prezentujete, tak takové do něj seženete nájemce. Přinášíme vám pár tipů, jak vybrat správného nájemce a co pro to můžete udělat vy sami: 

  1. Před prohlídkami vymalujte. Nezdá se to, ale dělá to hodně. Doporučujeme zaplatit malířskou firmu z předešlé kauce. Máte to profi a bez starostí. Platí, že jaký je stav bytu, takového dostanete nájemce.
  2. Přizpůsobte nábytek. Pokud je byt vybavený, odstraňte alespoň matraci a nechte postel s roštem. Lidé si chtějí vyležet vlastní důlek a často disponují vlastní matrací. Nechte vyčistit gauč, nezapomeňte to zmínit a případně buďte připraveni ho odstěhovat a nechte lidem prostor mít zde svůj vlastní. 
  3. Ukliďte celý byt a vykliďte sklep. Do špinavého bytu těžko seženete solidního nájemce. Úložné prostory vykliďte, aby si na prohlídce zájemce mohl představit, jak do sklepa uspořádá lyžařské vybavení nebo kola na přezutí auta. Rádi vám úklid v Hradci Králové a okolí pomůžeme zajistit. 
  4. Vyměňte zámky po každém nájemci. Nejedná se o velký náklad, stačí vyměnit pouze vložku (FABku) a zvládnete to i sami. 💪 Budoucí nájemníci se budou cítit víc v bezpečí a získáte tak plusové body. 

Jak zjistit, že je nájemník kvalitní?

Prolustrujte sociální sítě. V dnešní digitální době už není nikdo anonymní. I u hledání nájemce platí rčení “Důvěřuj, ale prověřuj”. Pokud jste extra podezřívaví, zavolejte zaměstnavateli nebo předchozímu pronajímateli. V zahraničí je tohle už běžný standard.

Zůstaňte obezřetní

Hlídejte si spotřebovanou energii. Po nastěhování nájemníka využijte možnost, kterou nabízí ČEZ, a čas od času nahlédněte do dat o spotřebované energii. Proč? Budete vědět, jak jsou nastavené zálohy a dokážete odhadnout nedoplatky (na které pak můžete využít kauci). Můžete si také hlídat platby za elektřinu, protože když nájemce neplatí, mohou vám odpojit elektroměr a vy budete muset řešit jeho znovupřipojení.

Nezapomeňte na pojištění. Doporučujeme do nájemní smlouvy uvést povinnost pojištění odpovědnosti nájemce. Předejít nepříjemnostem můžete i díky pojištění veškerého vybavení, které v bytě zanecháte. Může se stát, že nájemník vytopí sousedy a zničí jim starožitnou sbírku obrazů, nebo naopak kvůli cizímu zavinění dojde ke zničení vašeho majetku. Právě proto je dobré být krytý z více stran.

Využijte k hledání nájemníka realitní kancelář. Garantuje vám stálý příjem z nájmu

Jako realitní kancelář disponujeme více prostředky, kontakty a hlavně zkušenostmi. Máme zkrátka na lidi už lepší čuch. A to často doslova. Známe hlavní varovné signály, které se opakují, a podle kterých poznáme, komu se raději vyhnout. Například: Zeptáte se návštěvníků, kteří jsou cítit kouřem, zda kouří. Řeknou že ne, takže jim nevadí, že byt nemá balkon. Může vám být ale víc než jasné, že vám budou kouřit doma z okna. 

Další výhodou je, že vy neplatíte realitní kanceláři žádnou provizi. To vše jde za nájemcem.

Jako realitka: